سالاد فتوش| Fattoush Salad

این سالاد هم ریشه‌ای عربی- ترکی دارد و بیشتر جز سالاد‌های لبنانی به حساب می‌آید. قدمت درست کردن این سالاد به زمان عثمانیان باز می‌گردد و طرفداران بسیاری در بین دوستداران غذا‌های عربی دارد. سالاد فتوش از ترکیب سبزیجات تازه و تکه‌های نان تست و سینه‌ی مرغ گریل شده در برخی مواقع، درست می‌شود. این غذا جز دسته بندی غذا‌های سبک عربی قرار می‌گیرد و برای شب ها، زمانی که اکثریت به صرف غذا‌های سبک دسته بندی می‌شود. در درست کردن این سالاد می‌توان در ترکیب سبزی هایش تغییر ایجاد کرد و در نهایت از سبزیجاتی که دوست دارید در آن استفاده کنید

مواد لازم سالاد فتوش:

نان پیتا: ۳ عدد
پیاز ریز خلالی شده: ۱/۲ پیمانه
کاهو: ۱ عدد
زیتون نصف شده: ۱/۲ پیمانه
سیر: ۱ حبه درشت
خیار خرد شده: ۱/۲ پیمانه
پودر سماق: ۱ قاشق سوپخوری
لیموترش: ۲ عدد پر آب و درشت
نمک: به مقدار لازم
پیازچه: ۳ شاخه
فلفل سیاه: به مقدار لازم
جعفری خرد شده: ۱ قاشق سوپخوری پر
روغن زیتون: به مقدار لازم
گوجه چیلی خرد شده: ۳/۴ پیمانه

طرز تهیه سالاد فتوش:

۱. نان پیتا را به شکل مثلث‌های کوچک برش بزنید و در سینی فر بچینید. مقداری روغن زیتون روی تکه‌های نان بریزید تا روی هر تکه کمی روغن زیتون باشد. فر را روی ۲۰۰ درجه سانتی گراد روشن و گرم کنید. نان‌های پیتای برش خورده و به روغن زیتون آغشته شده را داخل فر روی طبقه وسط قرار دهید و ۵ تا ۸ دقیقه زمان دهید تا نان‌ها تُست و برشته شوند. بین پخت نان‌ها را خارج کنید و برگردانید تا دو طرف نان برشته گردد. نان‌های تست شده را کنار بگذارید تا سرد شوند و در این زمان به آماده کردن سالاد بپردازید.

۲. سیر را با دستگاه خرد کننده سیر له کنید و در ظرفی بریزید (اگر دستگاه مخصوص ندارید با چاقو سیر را ریز خرد کنید).

۳. آب لیموترش‌ها را اضافه کنید. سماق تازه و تمیز و خوش طعم را نیز اضافه نمایید. مواد را به خوبی مخلوط کنید و نمک و فلفل را نیز اضافه نمایید.

۴. پیازچه‌ها را خرد کنید و به سس اضافه نمایید. دقت داشته باشید فقط ساقه‌های سبز پیازچه را خرد کنید و قسمت سفید آن اصلا خرد نشود.

۵. جعفری را ریز خرد کنید و اضافه نمایید. قاشق سوپخوری پیمانه اندازه گیری را کاملا پر کنید که میزان جعفری کم نباشد.

۶. گوجه چیلی‌ها را از وسط نصف کنید و به مواد اضافه نمایید. اگر از گوجه درشت استفاده می‌کنید آن را ۸ قسمت کنید و هر قسمت را نصف نمایید تا تکه‌ها درشت نباشد و با بقیه موارد هم مزه گردد.

۷. پیاز قرمز را خلالی ریز خرد کنید. دقت داشته باشید اندازه برش‌ها در ایجاد طعمی دلپذیر در سالاد بسیار مهم است و اگر تکه‌های گوجه و پیاز خیلی درشت باشد طعم سالاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۸. زیتون را به دلخواه اضافه کنید اگر طعم زیتون را دوست دارید به دلخواه از زیتون سیاه یا سبز استفاده کنید و می‌توانید مقدار آن را کمتر نیز بریزید.

۹. خیار‌ها را با پوست خرد کنید. سایز خیار باید متناسب با سایز دیگر سبزیجات سالاد باشد و مثلا کمی از گوجه‌ها بزرگتر خرد شود.

۱۰. برگ‌های کاهو را تمیز بشویید و بگذارید آب آن‌ها کاملا برود و سپس به قطعات درشت خرد کنید. ترکیبات سالاد فتوش ریز نیست و باید درشت‌تر از سالاد‌های دیگر خرد شود. از برگ‌های تازه و خوش طعم کاهو استفاده کنید. دقت داشته باشید کاهو پیچ یا کاهو‌های دیگر مناسب سالاد فتوش نیست و باید سالاد فتوش را با کاهو سنتی تهیه نمایید. نان‌های تُست شده پیتا را نیز خرد کنید و روی کاهو‌ها بریزید.

۱۱. تمام مواد سالاد را با مایه زیرین آن که ترکیبات سس بود کاملا مخلوط نمایید. با دو چنگال بزرگ مواد را از زیر به رو بیاورید و مخلوط کنید و آنقدر این کار را انجام دهید تا تمام ترکیبات سالاد با هم ترکیب شده و روی تمام سبزیجات یک لایه از سس نیز نشسته باشد. سالاد فتوش در اینجا آماده سرو است.