ساندویج شاورما| Shawarma Sandwich

از معروف‌ترین ساندویج‌ها و خوراک‌های عربی است که در رستوران‌های لبنانی می‌توانیم بیشتر آن را پیدا کنیم. این ساندویچ با نان عربی پیتا، درست می‌شود. با استفاده از این نان‌ها به راحتی می‌توان ساندویج‌های لقمه درست کرد. شاورما که در اصل معروف‌ترین ساندویج عربی است، به همراه سس تندو ارده خورده می‌شود.

مواد لازم برای تهیه شاورمای مرغ:

سینه مرغ: ۲ عدد
روغن زیتون: ۲/۱ لیوان
آبلیمو: ۲/۱ لیوان
ادویه مخلوط: ۱ قاشق غذاخوری
نمک و پودر فلفل قرمز: به مقدار لازم
ماست: ۱ لیوان
کاهو خرد شده: ۲ الی ۳ برگ بزرگ
خیار شور خرد شده: ۳ عدد
گوجه فرنگی: ۱ عدد

مواد لازم برای سس شاورما:

ماست غلیظ: ۱ لیوان
ارده: ۴ قاشق غذاخوری
پودر سیر: ۲ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل: به مقدار لازم

مواد لازم برای تهیه نان شاورما:

آرد سفید: ۵ لیوان
خمیر مایه: ۱ و ۲/۱ قاشق غذاخوری
نمک: کمی
شکر: ۲ قاشق غذاخوری
تخم مرغ: ۲ عدد متوسط
آب: ۱ و ۳/۱ لیوان

طرز تهیه ساندویچ شاورمی مرغ و سس مخصوص:

۱. تمام مواد لازم برای نان را با هم مخلوط کرده با دست ورز دهید تا خمیر صاف و یکدستی بدست آید. در صورتی که خمیر به دست چسبید به آن کمی آرد اضافه کنید. سپس روی خمیر را پوشانده، به مدت ۱ ساعت در جای گرمی قرار دهید تا خمیر ور بیاید و حجم آن تقریبا دو برابر شود.

۲. نان‌ها را به ۱۵ یا ۲۰ قسمت مساوی تقسیم کرده، هر کدام را با وردنه به صورت نازک باز کرده سپس نان‌ها را روی صاج یا ماهی تابه نسوزی با حرارت متوسط بپزید.

۳. سینه مرغ را در ظرفی ریخته روغن زیتون، ماست، ادویه مخلوط، نمک و فلفل و آبلیمو را به آن اضافه کرده با دست مخلوط را خوب هم بزنید تا مواد جذب مرغ شود سپس ظرف را به مدت یک روز کامل در یخچال قرار دهید.

۴. مرغ را از یخچال خارج کرده، مقدار ۵۰ گرم کره را در ماهیتابه نسوزی ریخته روی حرارت بگذارید سپس سینی مرغ را در کره تفت دهید تا روی آن طلایی رنگ شود.

۵. مرغ را از روی حرارت برداشته به صورت خلال خرد کرده سپس آن‌ها را در مقداری کرده تفت دهید تا خلال‌های مرغ کمی سرخ شوند. ظرف را از روی حرارت برداشته کنار بگذارید.

۶. روی نان شاورما با قاشق کمی از مرغ بریزید سپس کاهوی خلال شده، خیارشور خلال شده و گوجه فرنگی خلال شده را روی آن قرار دهید.

۷. تمام مواد سس را داخل ظرف بریزید و آن را هم بزنید.

۸. سس را روی مرغ بریزید و نان‌ها را به صورت رول پیچیده و دور آن فویل یا کاغذ ساندویچ (کاغذ روغنی) بپیچید.