راه اندازی رستوران و راهنمای کامل بازاریابی | A complete guide to restaurant marketing

راه اندازی رستوران و راهنمای کامل بازاریابی

A complete guide to restaurant marketing

راه اندازی رستوران  دو عنصر اساسی برندسازی و بازاریابی را برای موفقیت نیاز دارد. حتی اگر کسب و کار موفق و روبه رشدی هم دارید به بازاریابی نیاز خواهید داشت. معمولا رستوران دارها بیشتر توجه خود را به میزان فروش و کاهش هزینه ها معطوف می کنند و ارتباط و حفظ مشتریان را فراموش می کنند. حفظ کردن یک مشتری قدیمی نسبت به جذب یک مشتری جدید تا 70% هزینه کمتری دارد.

راه اندازی رستوران و راهنمایی کامل بازاریابی

زمانی که در مورد استراتژی بازاریابی به صورت کلی حرف می زنیم، باید بهترین کانال های تبلیغات، چه آفلاین و چه آنلاین را، بشناسیم و برای هرکدام نقشه کاملی ترسیم کنیم. بهترین روش های بازاریابی رستوران شامل موارد زیر هستند:

 • تبلیغات پولی (بیلبورد، تلویزیون، روزنامه، منتقدین غذا و فود بلاگرها و ...)
 • بازاریابی در شبکه های اجتماعی
 • بازاریابی پیامکی و ایمیل
 • میزبانی و حضور در گردهمایی ها و رخدادهای اجتماعی
 • برندسازی آنلاین
 • روابط عمومی

هر چند که برای هر یک از این موارد باید تقویم جداگانه ای داشته باشید ولی باید بدانید تبلیغات همزمان چند کانال ضروری است.

استراتژی های بازاریابی برای جذب و حفظ مشتریان

راه اندازی رستوران و حفظ مشتری

با توجه به رقابت بی پایان و استفاده رستوران داران از استرتژی های مشابه، تأثیر تبلیغات رستوران به شدت کمرنگ شده است. شیوه های سنتی تبلیغات زمانی که در کنار استفاده از تکنولوژی نتایج بهتری خواهد داشت. شیوه های سنتی تبلیغات شامل این موارد هستند:

 • تابلوهای تبلیغاتی
 • تبلیغات در رسانه های چاپی
 • تبلیغات رادیویی و تلویزیونی
 • معرفی های شفاهی
 • کتاب های راهنمای مشاغل
 • مجله های تبلیغاتی، مقاله های رپورتاژ و تراکت
 • شرکت کردن و میزبانی برنامه های خیریه و رویدادهای اجتماعی

تبلیغات سنتی هنوز هم مناسب به نظر می رسند، به ویژه اگر بخواهید به مشتریانی که کمتر از کامپیوتر و گوشی های هوشمند استفاده می کنند، دسترسی پیدا کنید. تبلیغات منظم یک وسیله کاربردی در کسب و کار است، اما بیشتر رستوران داران تبلیغات سنتی را به حدود 20% بودجه محدود می کنند.

1- تبلیغات پولی

استفاده از روش های متنوع بازاریابی به تنهایی کافی نیست و  متخصصین راه اندازی رستوران توصیه می کنند از یک مشاور و یا هماهنگ کننده بازاریابی کمک بگیرید. نتیجه این کار سریع تر شدن نتیجه تبلیغات و افزایش سود خواهد بود.

راه اندازی رستوران | تبلیغات پولی

تبلیغات پولی ساده و موثر است. به عنوان مثال اگر در محدوده رستوران تبلیغات چاپی و تراکت پخش کرده اید، باید انتظار افزایش فروش طی یک هفته را داشته باشید. بودجه مشخصی برای این کار در نظر بگیرید که می توانید آن را برای موارد زیر مصرف کنید:

الف) پخش تبلیغات چاپی و تراکت

تبلیغات مستقیم که جامعه مشتریان هدف را پوشش می دهد همیشه نتایج مثبتی خواهد داشت. می توانید رویدادهای پیش رو، تغییرات منو و یا پیشنهادهای ویژه را اطلاع رسانی کنید. نکته بسیار مهم در توزیع تبلیغات چاپی این است که برای دیگران آزاردهنده نباشد. از چسباندن آگهی ها دوری کنید. می توانید به تبلیغات چاپی کوپن تخفیف اضافه کنید. این کار علاوه بر اینکه فروش را افزایش خواهد داد، به شما این اطمینان را می دهد که تبلیغاتتان مانند صدها رستوران دیگر دور انداخته نمی شود.

ب) تبلیغات رادیویی و تلویزیونی

بدون شک تبلیغات وسیع به عنوان تعریف برند باعث بیشتر دیده شدن شما می شود. این نوع تبلغات برای یک برند شناخته شده یا رستوران های زنجیره ای به خوبی کار می کند. استفاده از رادیو و تلویزیون های محلی هزینه های شما را به میزان چشمگیری کاهش خواهد داد و به شما کمک میکند پایگاه مشتریان محلی را هدف قرار دهید.

ج) نمایشگرها و تابلو

منوهای دیواری و یا تخته سیاه هایی که بیرون در قرار می گیرند همچنان کارکرد خود را دارند. تابلوهای دیجیتال شکل مدرن تری به رستوران شما می دهند. نمایشگرها در جذب مشتری بسیار مؤثرند. از آنجا که اکثر مشتریان از یک شعاع هفت کیلومتری به رستوران شما می آیند، مکان یابی تابلو های تبلیغاتی و نمایشگرها بسیار مهم است.

2- بازاریابی در شبکه های اجتماعی

در عصر اینترنت همه از قدرت و مزایای شبکه های اجتماعی آگاهند. با توجه به علایق جامعه می توانید از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و ... به پایگاه بزرگی از مشتریان دست پیدا کنید. باید یک تقویم برای شبکه های اجتماعی داشته باشید که بتوانید پست ها، تاریخ و زمان آن ها را برنامه ریزی کنید. همچنین مهم است که نتیجه پست ها را بررسی کنید.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی | Social Network Marketing

اینستاگرام بهترین وسیله برای اغوا کردن مشتریان با استفاده از عکس ها و ویدیوهای جذاب است. استفاده از هشتگ های مناسب و عکس ها و ویدیوهای با کیفیت اهمیت بالایی دارد. همچنین می توانید پست هایی که کاربران دیگر از دکوراسیون و یا غذای شما آماده کرده اند را بازنشر کنید.

فیسبوک محبوبترین شبکه اجتماعی بین رستوران داران دنیاست اما با توجه به محدودیت های فیلترینگ در ایران خیلی با استقبال مواجه نشده است. با توجه به الگوریتم های جدید فیسبوک دسترسی کاربران به محتوای صفحات سخت تر شده است. این کار برای افزایش بازدید آگهی های فیسبوک انجام می شود.

در توییتر باید پیغامتان را کوتاه و با زبان پیچیده و طنز غافل گیر کننده بیان کنید. این شبکه هم به دلیل محدودیت های دسترسی در ایران خیلی مورد استقبال قرار نگرفته است.

از هر شبکه اجتماعی که استفاده می کنید این نکات برای شما مهم خواهد بود:

 • به صورت مداوم پست بگذارید. می توانید دستورغذاها و نکات آشپزی را از سرآشپز خود بگیرید، اخبار صنایع غذایی و تازه های آشپزی را منتشر کنید. کاری کنید تا کاربران شما را به عنوان یک تولید کننده محتوای مفید بشناسند.
 • از شبکه های اجتماعی برای اطلاع رسانی رویداد ها استفاده کنید. عکس ها و ویدیوها و گزارش مفصلی از رویداد ها منتشر کنید.
 • مسابقه و کمپین برگزار کنید.
 • از امکانات شبکه های اجتماعی برای تبلیغات هدفمند استفاده کنید. شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام به شما این امکان را می دهد که سن، جنسیت و علایق کسانی که آگهی های شما را خواهند دید انتخاب کنید.

3- بازاریابی پیامکی و ایمیل

پس از راه اندازی رستوران اگر پایگاه داده ای از اطلاعات تماس مشتریان داشته باشید می توانید از طریق پیامک و ایمیل با آن ها در ارتباط بمانید. پیامک ها احتمال خوانده شدن بیشتری دارند، از سوی دیگر ایمیل با داشتن فضای نامحدود متن و تصاویر امکان خلاقیت بیشتری را فراهم می کنند.

SMS and email marketing | بازاریابی پیامکی و ایمیل

در زمان ارسال پیامک توجه داشته باشید از جملاتی که انگیزه دسترسی به شما را افزایش دهد استفاده کنید. به عنوان مثال جمله «همین حالا سفارش دهید» که در ادامه لینکی به وبسایت یا محل شما در گوگل و یا شماره تماس شما داشته باشد بسیار موثر است.

4- میزبانی و و حضور در گردهمایی ها و رخدادهای اجتماعی

همواره مراسم ها و جشن هایی در حال برگزاری هستند و می توانید با شرکت در این رویدادها بازاریابی خود را بهبود بدهید. ایده هایی از قبیل فروش غذا در نمایشگاه ها و جشنواره ها تا اسپانسرینگ مسابقات و جمع آوری خیریه می تواند به کارتان بیاید. جشنواره های غذا هم می تواند محلی برای نشان دادن خودتان به مشتریان بااشد، جایی که جمعیت قابل توجهی از کسانی که می توانند مشتریان بالقوه شما باشند حضور دارند.

همچنین می تواند رویدادهای اختصاصی مانند سالگرد افتتاح یا تخفیف ویژه تعطیلات برای رستوران خود ایجاد کنید. فراموش نکنید کلید موفقیت این رویدادها اطلاع رسانی به موقع و مفید است.

5- برندسازی آنلاین

بدون شک کسی را پیدا نخواهید کرد که قبول نداشته باشد دنیای امروز، دنیای اینترنت است. بازاریابی و برندسازی آنلاین حضور پررنگی را می طلبد، باید از تمام امکانات نوشتاری، تصویری و ویدیویی در دسترس استفاده کنید.

برند سازی آنلاین

الف) وب سایت

اولین نیاز تیلغات دیجیتال مؤثر ساختن یک پایگاه یا یک وبسایت است. هر فعالیت آنلاینی که انجام می دهید باید رفرنسی به وبسایت داشته باشد، از این رو داشتن یک وبسایت جذاب، با اطلاعات مفید و پاسخگو باید از اولویت های شما باشد. اتفاقات و تغییرات رستوران باید به صورت پیوسته در سایت منعکس شود.

ب) لیست های آنلاین و سایت های گزارش

برای اغلب مشتریان این به یک عادت تبدیل شده است که پیش از مراجعه به یک رستوران، در مورد آن تحقیق کنند. اگرچه حضور در سایت های معرفی و لیست های آنلاین در دیده شدن شما مؤثر است، اما نظرات و بازخوردهای مثبت از جانب مشتریان فعلی تأثیر بسیار بیشتری برای جلب نظر مشتریان بالقوه خواهد داشت. اینکه چطور نظرات منفی را مدیریت می کنید هم به همین اندازه مهم است.

ج) وبلاگ

یک راهکار خوب دیگر برای بازاریابی آنلاین، اضافه کردن بخش وبلاگ به سایت است. جایی که می توانید غذاها، دستور پخت و شهرت و آوازه خود را تبلیغ کنید. وبلاگ به شکل غیر منتظره ای می تواند باعث دیده شدن شما شود، رتبه سایت در موتورهای جستجو را بهبود ببخشد و پایگاه داده ای برای نامه های تبلیغاتی، بازاریابی دیجیتال و کمپین ها فراهم کند.

6- روابط عمومی

اغلب رستوران ها اخبار خوب پیرامون خود را بزرگنمایی نمی کنند، در حالی که شما می توانید گزارش های مثبت، مقالات، جوایز، راه اندازی رستوران  جدید و هر خبر خوبی که در مورد شماست را بازنشر دهید. اشتراک گذاشتن اطلاعاتی در مورد کارکنان، جوایز و افتخارات و چشم اندازهای خود می تواند باعث دلگرمی و ایجاد صمیمیت با مخاطبان شما شود. ارتباط با منتقدین غذا باعث می شود حضور شما در این صنعت بیشتر به چشم بیاید. فودبلاگرها تا حدودی روی دنبال کنندگان خود تأثیر می گذارند و نظر مثبت آن ها می تواند تعدادی از طرفدارانشان را به رستوران شما بیاورد.

7- استفاده از پلتفرم های متنوع

باید رستوران خود را در معرض دید همگان قرار دهید. یکی از روش های کاربردی استفادی از تمامی پلتفرم های معرفی مانند فوراسکوئر، نقشه های گوگل و اپلیکیشن های سفارش آنلاین، سایت های گردشگری مانند تریپ ادوایزر و ... است. با این کار نه تنها دسترسی به رستورانتان را افزایش می دهید، بلکه امکان بهره برداری از طیف گسترده ای از مشتریان را خواهید داشت.