راه اندازی رستوران و انتخاب تجهیزات رستوران | How to choose commercial kitchen equipment

راه اندازی رستوران و انتخاب تجهیزات رستوران

How to choose commercial kitchen equipment

راه اندازی رستوران چند مرحله حساس و حیاتی دارد که یکی از آن ها چیدمان و تجهیز آشپزخانه است. آشپزخانه قلب هر رستوران است که تمام مراحل تهیه غذا از آماده سازی مواد خام تا پخت و تزیین بشقاب در آن انجام می شود. فضای آشپزخانه باید به بهینه ترین حالت ممکن به شکلی کاربردی شود که فضای کافی برای قسمت های اصلی مانند بخش پخت، بخش آماده سازی، انبار خشک، سردخانه، بخش شستشو و محل رفت و آمد کارکنان و نیروهای سالن وجود داشته باشد. یکی از حیاتی ترین مسائل در موفقیت راه اندازی رستوران، جدای از طراحی مناسب آشپزخانه، انتخاب صحیح تجهیزات آشپزخانه صنعتی و تجهیزات رستوران است.

راه اندازی رستوران | انتخاب تجهیزات

تجهیزات رستوران را چگونه انتخاب کنیم؟

قبل از خرید تجهیزات نکاتی هست که توجه به آن ها از هدر رفتن سرمایه و نیاز به اصلاحات در آینده پیشگیری می کند:

1- کیفیت

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که از کجا می خواهید خرید کنید، حتما کیفیت کار و پروسه تولید تجهیزات را از نزدیک ببینید. به عنوان مالک رستوران، ممکن است بخواهید هزینه ها را تا حد امکان کاهش دهید اما این کار نباید خللی به کیفیت تجهیزات وارد کند.

2- فضای مورد نیاز

زمانی که برای خرید تجهیزات رستوران برنامه ریزی می کنید باید به فضایی که هر یک اشغال می کنند توجه کنید. در غیر این صورت آشپزخانه به هم ریخته و رفت و آمد کارکنان دست و پا گیر خواهد شد. نتیجه این امر کاهش بهره وری کارکنان آشپزخانه است. به صورت تقریبی می توان گفت معمولا فضایی در حدود 30% مساحت کل رستوران را برای آشپزخانه اختصاص می دهند. در صورتی که فضای در اختیار خیلی محدود باشد تیم راه اندازی رستوران از تجهیزات چند منظوره مانند اجاق های ترکیبی و یخچال های زیر گریل استفاده می کنند.

راه اندازی رستوران | فضای مناسب

3- قیمت

یکی از مهمترین فاکتور ها برای خرید قیمت است. ابتدا باید بدانید هریک از تجهیزات رستوران تا چه حد مورد استفاده قرار می گیرند. در مورد تجهیزات کم استفاده می توانید سراغ گزینه های دست دوم بروید. از آنجا که شرکت شف یار خود تولید کننده تجهیزات رستوران است، این اطمینان را به شما می دهیم که تأمین تجهیزات برای شما حداقل 25% صرفه اقتصادی داشته باشد. از سوی دیگر از گارانتی مطمئن و خدمات پس از فروش همیشگی برخوردار می شوید.

4- راحتی استفاده و نظافت

منطقی نیست که تجهیزات شما ظاهر به روز و زیبایی داشته باشند اما استفاده و نگهداری آن ها دشوار باشد. تجهیزات باید استفاده، نظافت و تعمیرات راحتی داشته باشند. همینطور استفاده از آلیاژهایی مانند استیل ضد زنگ نسبت به ورق های گالوانیزه اولویت دارد.

5- انتخاب تأمین کننده مناسب

بهترین راه این است که خریدتان را مستقیما از تولیدکننده انجام دهید. نکاتی که حائز اهمیت است مسئولیت پذیری تأمین کننده در قبال تعمیرات، گارانتی و خدمات پس از فروش است. همچنین اینکه شرکت تأمین کننده، خود کار نصب و راه اندازی تجهیزات را انجام دهد.

6- طراحی چیدمان

یکی از وظایف پیمانکار راه اندازی رستوران، چیدمان آشپزخانه متناسب با منو و دستورپخت و ارائه طراحی سه بعدی و همینطور ارائه نقشه کامل تأسیسات آب، گاز و برق متناسب با تجهیزات آشپزخانه صنعتی است. داشتن این اطلاعات می تواند تأثیر قابل توجهی در کاهش هزینه ها داشته باشد.

راه اندازی رستوران | طراحی و چیدمان

برای راه اندازی رستوران چه تجهیزاتی ضروری هستند؟

در اینجا لیستی از تجهیزات رستوران که حداقل های مورد نیاز برای شروع به کار هستند معرفی خواهد شد و توضیح داده می شود که چرا به هر کدام نیاز خواهید داشت.

1- یخچال و فریزر

اولین چیزی که نیاز خواهید داشت یخچال است. در انتخاب یخچال مناسب باید به نوع رستوران، نوع مواد خامی که باید نگهداری شوند و میزان مصرف انرژی دقت کنید. به عنوان مثال یخچال های کبابی برای نگهداری حجم زیاد گوشت و قابلیت چیدن سیخ طراحی شده اند. تجهیزات سرمایشی طیف گسترده ای از فریزر های صندوقی و یخچال های ایستاده گرفته تا سردخانه ای بزرگ را در بر می گیرد. انتخاب صحیح یخچال و فریزر به شما کمک می کند تا همواره غذای با کیفیتی داشته باشید، استانداردهای سلامت را رعایت کنید و با کاهش دورریز هزینه های تولید را کنترل کنید.

راه اندازی رستوران | Freezer Refrigerator

نکات مهم در خرید یخچال و فریزر

فضای داخلی و ابعاد خارجی: یخچال و فریزرها ابعاد و شکل های مختلفی دارند. با توجه به اینکه مشاور راه اندازی رستوران چیدمان و نقشه آشپزخانه از قبل مشخص کرده است، یخچالی را انتخاب کنید که بیشترین فضای نگهداری را در اختیار شما قرار دهد و کمترین فضا را اشغال کند. درب ها به راحتی باز و بسته شود و مسیر عبور و مرور را اشغال نکند.

منو، دستور پخت ها و نقشه عملکرد رستوران: یخچالی که برای نگهداری گوشت و یا سبزیجات استفاده می شود کاملا با هم متفاوت هستند. اندازه یخچال کاملا با سایز رستوران شما و تعداد میهمانی که پذیرایی می کنید متناسب است.

توصیه می شود از دستگاه های نو و دارای گارانتی استفاده کنید. اگرچه تجهیزات سرمایشی دست دوم بسیار ارزانتر هستند اما معمولا هزینه های تعمیر و نگهداری بسیار بالایی دارند و مشخص نیست چه زمانی از کار خواهند افتاد.

 

2- فر ها

هر رستوران نیازهای خاص خودش را دارد و برای هر نیازی فر مخصوص آن وجود دارد. معمولا در آشپزخانه چندین کار به صورت همزمان در حال انجام است و راحتی استفاده از دستگاه ها اهمیت زیادی دارد. فرهای کانوکشن با داشتن فن و خروجی هوای داغ توانایی پخت غذاهای مختلف، خشک کردن و بو دادن و همین طور پخت نان و شیرینی رادارند و یه وسیله چند منظوره به حساب می آیند.

راه اندازی رستوران در تهران | the oven

نکات مهم در خرید فر

هزینه و مورد مصرف: عمده فرهای موجود در بازار به دو دسته برقی و گازی تقسیم می شوند. فرهای گازی هر چند قیمت اولیه بالاتری دارند اما به دلیل هزینه انرژی پایین، در درازمدت به صرفه تر هستند. در مرحله دوم مورد مصرف فر دارای اهمیت است. به عنوان مثال برای پیتزا فر برقی نتیجه بهتری حاصل خواهد کرد. مشاور راه اندازی رستوران با دانستن تمامی جنبه های فنی رستوران شما، بهترین گزینه را پیشنهاد خواهد داد.

دوام و اطمینان: قبل از خرید فر حتما تحقیقات کاملی در مورد سازندگان انجام دهید و حتما برندهای معتبر را انتخاب کنید.

ابعاد و ظرفیت: با توجه به ظرفیت پذیرایی رستوران، دستور پخت و تعداد غذاهایی که با فر تهیه می شوند و همینطور فضایی که در آشپزخانه دارید سایز فر مورد نیاز را انتخاب کنید.

 

3- اجاق ها

اجاق ها از جمله تجهیزات رستوران پرمصرف هستند. بسته به کارکرد هر رستوران می توان برای پختن، سرخ کردن، جوشاندن و ... از آن ها استفاده کرد. هر اجاق دو بخش اصلی دارد. رویه اجاق که می تواند تعداد مختلفی شعله داشته باشد و یا برای پخت برنج یا سرخ کن سیب زمینی استفاده شود و زیر اجاق که می تواند کابینت یا فر باشد. همچنین اجاق ها می توانند از گاز و یا الکتریسیته استفاده کنند. اجاق های گازی به دلیل اینکه دمای شعله دقیق تر و سریعتر تنظیم می شود پر مصرف تر هستند. همچنین هزینه انرژی کمتری دارند. اجاق های برقی نظافت راحت تری دارند.

راه اندازی رستوران | the oven

4- سینک ظرفشویی

ظرفشویی ها علاوه بر ایجاد فضای مناسب جهت شستشو، دسترسی به آب را هم فراهم می کنند. با توجه به فضایی که در اختیار دارید مشاور راه اندازی رستوران به شما سینک های تک لگن، دو لگن و یا ترکیبی از سینک و میز کار را اپیشنهاد خواهد داد.

راه اندازی رستوران | dish washing

5- کابینت ها

قفسه ها و کابینت ها برای نگهداری لوازم آشپزخانه، مواد غذایی خشک و ادویه ها ضروری هستند. زمانی که یک سیستم منظم انبار و نگهداری دارید عملکرد آشپزخانه می تواند به صورت یک جریان روان صورت پذیرد. کابینت ها، قفسه ها و طبقه بندی ها باید قیمت معقولی داشته باشند و فضایی بدون آلودگی برای نگهداری مواد غذایی و ظروف ایجاد کنند. انتخاب بین کابینت و قفسه های ثابت و متحرک در مرحله اول به محل استقرار آن ها و در درجه دوم به فضای در اختیار شما بستگی دارد. کابینت های متحرک برای شستشو و ضدعفونی محیط امکان بهتری در اختیار شما می گذارند.

راه اندازی رستوران | Cabinets

6- ابزار و ظروف آشپزخانه

ابزار مورد استفاده در آشپزخانه طیف گسترده ای دارد که با توجه به نوع غذایی که پخت می شود و منویی که مشاور راه اندازی رستوران پیشنهاد داده است باید آن ها را تهیه کرد.

  • ابزارهای آماده سازی: چاقوی سرآشپز، تخته برش، در بازکن،ظروف اندازه گیری، صافی، پوست کن سبزیجات، گوشت کوب، کاهو خشک کن، پرس سیر، آب مرکبات گیری، چاقوی برش نان، چاقوی فیله، چاقو تیز کن، غذاساز و ...
  • ابزارهای پخت: کفگیر، کاردک، همزن، ملاقه، انبر، دستکش فر، سه پایه دیگ، ماهی تابه، قابلمه، شیرجوش، دیگ چدنی، تابه نانوایی و ....
  • ابزارهای عمومی: ظروف نگهداری، ظروف ادویه، آبچکان، کشوی یخدان، سطل زباله بزرگ و کوچک و ...