راه اندازی رستوران و انتخاب نام (بخش دوم) | Guide to choose a restaurant’s name part2

راه اندازی رستوران و انتخاب نام (بخش دوم)

Guide to choose a restaurant’s name

در بخش اول مقاله نکاتی را با هم خواندیم که در انتخاب نام مناسب رستوران باید در نظر بگیرید. انتخاب نام از مراحل خلاقانه راه اندازی رستوران است، اما اگر خلاقیت به تنهایی کافی نباشد، بهتر است کمی داده هایتان را منظم و ذهنتان را روشن کنید. در ادامه مقاله فرآیندی را برای انتخاب نام رستوران به شما آموزش خواهیم داد.

راه اندازی رستوران و انتخاب نام آن

1- همه ایده ها را یادداشت کنید

وقتی به انتخاب نام فکر می کنید، اتفاقی که بیش از هر چیز تمرکز شما را به هم می زند هجوم کلمه ها و عبارات به ذهن شماست. هنوز یک ایده را در ذهنتان شکل نداده اید، ایده بعدی به ذهنتان می رسد. بهترین راهکار ایجاد یک نظم نامنظم روی یک برگه کاغذ است. در واقع با این کار شما یک یادداشت از همه افکارتان خواهید داشت که در زمان مناسب می توانید به آن رجوع کنید. همینطور با این کار زمان بیشتری برای پرورش دادن ایده ها به شما خواهد داد بدون آنکه ترس ازدست دادن یا فراموش کردن آن ها را داشته باشید. علاوه بر این ها وقتی ایده هایتان را می نویسید، از ایده های دم دستی عبور می کنید و به ایده های کشف نشده می پردازید. این همان جایی است که نام های منحصر به فرد را پیدا می کنید.

2- ایده های برجسته را جدا کنید

قدم بعدی این است که یادداشت هایتان را بازبینی کنید. اما قبل از آن کمی به ذهنتان استراحت دهید. کمی موزیک گوش دهید یا یک نوشیدنی برای خودتان تهیه کنید. حالا یک تصویر ذهنی از نتیجه کارتان بعد از راه اندازی رستوران ترسیم کنید. در مورد محل رستوران، طراحی داخلی، حس و جو محیط، کارکنان و مشتریان و آن چیزی که در ساعت شلوغی به چشم می آید، فکر کنید. این عصاره و ماهیت رستوران شماست و آن چیزی که حس کرده اید باید چیزی باشد که مشتریان با شنیدن نام رستوران شما به ذهنشان می آید. بتمام عبارت ها و کلمات و اسامی که با این ماهیتی که تصور کرده اید همخوانی دارد را هایلایت کنید.

3- گزینه ها را استخراج کنید

حالا یادداشت هایتان را کنار بگذارید و فقط روی هایلایت ها کار کنید. سعی کنید نام هایی که برای رستورانتان مناسب هستند را از بین آن ها انتخاب کنید و یا کلماتی را با هم ترکیب کنید. کاری که باید دقیقا انجام دهید این است که ماهیت رستورانتان را با این کلمات بسازید.

راه اندازی رستوران و انتخاب نام مناسب

4- جامعه مخاطبانتان را شبیه سازی کنید

حالا که لیست اسامی را دارید باید لیستی از افرادی که در دایره مخاطبان هدف شما هستند تهیه کنید. به دوستان و آشنایاتان محدود نشوید و سعی کنید جامعه آماری متنوعی داشته باشید.

لیست اسامی که انتخاب کرده اید را در اختیار افراد بگذارید و از آن ها بخواهید تنها براساس نام برداشتشان از هر نام را بعد از راه اندازی رستوران توصیف کنند. آیا تصور آن ها شبیه شماست یا کاملا با برداشت شما متفاوت است؟ پاسخ های افراد را دسته بندی کنید. چه رستورانی تنها بر اساس نامش احتمال مراجعه بیشتری دارد؟ حال و هوای رستوران ها را چگونه حدس می زنند؟

6- ذهنتان را باز نگهدارید

در انتها پیشنهاد بگیرید. از جامعه مخاطبانتان بپرسید چه چیزهایی می توانند بهتر شوند؟ از چه چیزهایی در نام یک رستوران خوششان نمی آید؟ از آن ها بخواهید با توجه به لیست اسامی شما نام های دیگری پیشنهاد دهند. ایده های آن ها دید واضح تری به شما خواهد داد. درست است که شما برای انتخاب اسامی زحمت زیادی کشیده اید اما کسی را که ایده های شما را دوست ندارد نقد نکنید. هدف نهایی این کار امتحان کردن عکس العمل مخاطبان ، چه موافق و چه مخالف است.

انتخاب نام یکی از حساس ترین مراحل راه اندازی رستوران است. نام رستوران هویت منحصر به فردی است که رستوران برای همیشه با آن شناخته می شود. این نامگذاری می تواند روی فروش، قابلیت بازاریابی، ارزش برند و دیگر جنبه های موفقیت رستوران تأثیر مستقیم داشته باشد.

قسمت قبلی مقاله:  راه اندازی رستوران و انتخاب نام (بخش اول) | Guide to choose a restaurant’s name part1