طرز تهیه کلم پلو با مرغ لذیذ با طعم واقعی

پخت انواع پلوهای مختلف هنری است که هر کدبانوی ایرانی باید بداند! از طرز تهیه لوبیا پلو تا نحوه پخت سبزی پلو با ماهی لازمه یک آشپزی موفق در آشپزخانه های ایرانی است. اما برخی از پلوها همچون کلم پلو برای فصول خاصی از سال مورد توجه قرار می گیرند، کلم پلو را می توان به روش های مختلفی پخت در این مطلب طرز تهیه کلم پلو با مرغ را به شما آموزش می دهیم. کلم پلو با مرغ غذای لذیذ و خوشمزه ای می باشد، چرا که در تهیه این غذا از خلال پوست پرتقال، زعفران، پودر لیمو عمانی، کلم پیچ و … استفاده می شود. 

مواد لازم

مواد  مورد نیاز برای تهیه کلم پلو با مرغ عبارت است از:

  • برنج/ ۳ پیمانه یا ۴۰۰گرم
  • سینه مرغ/ ۱ کاسه ماست خوری یا ۳۰۰ گرم
  • کلم پیچ/ ۲۵۰ گرم
  • پیاز متوسط/ ۲ عدد یا ۲۰۰ گرم
  • روغن/ ۱ پیمانه یا ۱۰۰گرم
  • خلال پوست پرتقال/ ۲ قاشق غذاخوری یا ۱۰ گرم
  • پودر لیمو عمانی/ ۱ قاشق مرباخوری یا ۲ گرم
  • زعفران/ ۱.۴ قاشق چایخوری
  • زردچوبه، فلفل و نمک/ به میزان لازم

طرز تهیه کلم پلو با مرغ:

ابتدا سینه مرغ را با مقداری آب و کمی نمک داخل یک قابلمه بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید، تا به مدت تقریبا ۳۰ دقیقه بپزد و آب داخل قابلمه تبخیر گردد. بعد سینه مرغ پخته شده را به اندازهای دلخواه خرد کنید.

سپس برای گرفتن تلخی پوست پرتقال، آن را با مقداری آب بجوشانید و آب آن را دور بریزید.

بعد یکی از پیازها را به شکل خلالی خرد نمایید و با روغن به میزان ۳ تا ۴ قاشق سرخ نمایید و کمی زردچوبه را به آن بیافزایید و بعد خلال پوست پرتقال را اضافه کنید و تف دهید. سپس مرغ خردشده را به همراه زعفران دم کرده و کمی نمک به آن بیافزاید و تف دهید.

در ادامه دستور پخت کلم پلو با مرغ باید پیاز دیگر را نیز به صورت خلال خرد کنید و داخل تابه به همراه مقداری روغن(۳ تا ۴ قاشق) سرخ نمایید، بعد از طلایی شدن پیازها، زردچوبه را به آن اضافه کنید.

سپس کلم را که از قبل خرد کرده اید را با فلفل، پودر لیمو عمانی و مقدار کمی نمک به پیاز سرخ شده بیافزاید و مواد را تف دهید.

در مرحله بعدی، باید برنج را با مقداری نمک به میزان ۳ قاشق غذاخوری در آب در حال جوش بریزید و بعد از این که برنج مقداری نرم شد، آن را آب کش کنید.

حال داخل یک قابلمه مناسب ۲ قاشق روغن بریزید و بعد به ترتیب و به صورت لایه لایه برنج آبکش شده و  کلم تف داده شده بریزید و قابلمه را روی حرارت قرار دهید و اجازه دهید تا با حرارت ملایم به مدت ۳۰ دقیقه کلم پلو دم بکشد.

در آخر، پس از دم کشیدن کلم پلو، آن را به طور کامل به هم بزنید و داخل یک دیس بکشید و مرغ تف داده شده را روی کلم پلو بریزید.